YGA Zirvesi – 2012 Başvuruları

Barış Arıburnu
Kişisel
21 May 2012
4 Yorum
1415 Görüntülenme

Arkadaşlar öncelikle “YGA (Young Guru Academy) nedir ?” sorusuna cevap vermek istiyorum. YGA en basit açıklaması ile Liderlik Okulu’dur.  “Geri kalmış ülkeler yoktur, iyi liderlik edilmemiş ülkeler vardır.” sözünden yola çıkarak daha iyi bir Türkiye ve daha iyi bir dünya için, daha iyi liderler yetiştirmeyi hedef olarak edinmişlerdir.

YGA, kişinin sadece kendini ve kendi geleceğini düşünen değil; yaşadığı topluma, dünyaya duyarlı olan, bensizce çalışan, proje üreten liderler keşfetmek ve yetiştirmek amacıyla ortaya çıkmıştır. YGA’da liderlik özellikleri sosyal sorumluluk projelerinde görev alarak geliştirilir. YGA’nın bu sıra dışı modeli geçtiğimiz yıl Harvard Üniversitesi tarafından da fark edilmiş ve Harvard Üniversitesi kendi öğrencilerinin de bu sisteme dahil olmasını istemiş, YGA ile ortaklaşa bir proje başlatmıştır.

Bir YGA öğrencisi der ki: “YGA bir hayal kurma ve gerçekleştirme okuludur.”

Liderlerin övdüğü Liderlik Okulunun ilk adımı olan YGA Zirvesi’nde bu sene Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent, İş Bankası CEO’su Adnan Bali, Microsoft CEO’su Tamer Özmen Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv ve YGA Kurucusu ve YK Baskani Sinan Yaman yer alacak..

YGA Liderlik Programı’na nasıl başvurabilirim?
YGA Liderlik Programı’na seçim süreci, her yıl gerçekleştirilen YGA Liderlik Zirvesi ile başlıyor. YGA’da görev alabilmek için, bu yıl 24 Kasım 2012’de İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan YGA Liderlik Zirvesi’ne başvurmak gerekiyor. Bunun için bu adresten başvuru formunu doldurabilirsiniz. . Kasım ayındaki Liderlik Zirvesi’ne katılıp, sonrasındaki seçim sürecinde başarılı olan adaylar YGA Liderlik Programı’na katılmaya hak kazanıyorlar.

Tabi ki Liderlik Programını tamamlayınca seni hemen bırakmıyorlar. Liderlik Okulu’nu başarıyla tamamlayan 10 YGA öğrencisi; 2 haftalık YGA Amerika Liderlik Kampı’na katılma hakkı kazanır. Amerika’nın en başarılı sivil toplum kuruluşları ziyaret edilir ve projeleri incelenerek, karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunulur. Bu kamp Amerika’da yaşayan Türk hayal ortaklarının desteği ile gerçekleştirilir.

Peki neden başvuru esnasında bağış toplanıyor? 
Türkiye’de insanlar genelde her şeye bedava sahip olmak ister. Ama bu pek tabi ki mümkün değildir. Konferansa katılmak için yapılan başvuruların ciddi olup olmadığını anlamak için başvuruların onaylandığı sırada 5 TL’lik katkı payı alınıyor. Toplanan katkı payları  Türkiye’nin dört bir yanındaki YGA Kütüphanelerinden seçilen geleceğin liderlerinin Yıldızlar Liderlik Okulu’na katılım masrafları için kullanılacak.

Her şey bir yana, zirveye katılan konuşmacılarla birkaç dakikalık görüşme için daha fazlasını şahsen verebilirim. Sizlerinde biraz geniş düşüneceğini biliyorum.

Ayrıca ulaşım ücretiniz ve öğle yemeğiniz de karşılanıyor :)
İstanbul dışından konferansa katılacak olan adayların otobüs ile ulaşım ücretleri YGA tarafından karşılanıyor. Ulaşım planı illerdeki katılım sayısına göre belirleniyor. Ulaşım ile ilgili YGA organizasyon sorumluları konferans öncesinde tüm adayları cep telefonundan arayarak detaylı bilgi vereceklermiş.

Konferans arasında, fuaye alanında YGA görevlileri öğle yemeği kutularını dağıtacaklar. Öğle yemeği menüsü genelde güzel bir sandviç, içecek, meyve ve tatlıdan oluşmaktaymış :)

Bu bilgiler ışığında daha fazla düşünmenin bir anlamı var mı bilemiyorum ama karar sizin. YGA Zirvesi – 2012 etkinliğine katılmak isteyen arkadaşlar için online başvuru formu burada..

4 Yorum to “YGA Zirvesi – 2012 Başvuruları”

  1. aysun yılmaz diyor ki:

    ben de bu liderlik grubuna dahil olmak istiyorum

  2. Jale diyor ki:

    bence de çok güzel bir yer benim ablam yga’ya başvurdu ve kabul edildi çok güzel konferanslar oluyormuş ama sadece senede bir kezmiş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>